دورهمی فعالان حوزه هوش مصنوعی به شکل حضوری و مجازی با حضور کارشناسان، مسئولان دولتی و مدیران بخش خصوصی برگزار شد.

در اولین دورهمی از سلسله دورهمی‌های فعالان حوزه هوش مصنوعی که به همت کانون دورهمی‌های ایران و با مشارکت بخش دولتی و خصوصی این اکوسیستم  برگزار شد دست‌آورد‌های هوش مصنوعی در سبک زندگی ایرانی و اسلامی مورد بررسی قرار گرفت.

این مراسم که به میزبانی مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی و با آیاتی چند از قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی ایران دوشنبه ساعت 14:30 آغاز شد؛ سجاد اسم حسینی دبیر دورهمی فعالان حوزه هوش مصنوعی مجری این برنامه بود.

در این برنامه فعالان حوزه هوش مصنوعی نظرات و ایده های خود را برای توسعه هوش مصنوعی کشور ارائه دادند که در ادامه می خوانید:

راهکار برای رسیدن به افق توسعه هوش مصنوعی

معاونت فناوری و اطلاعات ناجا در این نشست به شکل مجازی حضور پیدا کرد و گفت: همان طور که مقام معظم رهبری مسیر آینده علم هوش مصنوعی را تبیین کرده اند باید تلاش کنیم در این زمینه جزو ده کشور برتر دنیا باشیم.

وی افزود: باید انقلاب مبتنی بر هوش مصنوعی را دنبال کنیم و این علم بر سایر علم های گذشته به مراتب برتری دارد و تحول عظیمی را در زندگی انسان ها به وجود خواهد آورد.

دولتخواه ادامه داد: باید ازهوش مصنوعی برای سهولت زندگی شهروندان بهره مند شویم، که جا دارد متخصصان در این زمینه ورود پیدا کنند و فعالان این حوزه راهکارهایی را برای جهش هوش مصنوعی در کشور ارائه دهند و با یک برنامه به افق های مورد نظرمان برسیم.

معاونت فناوری و اطلاعات ناجا در این نشست پیشنهاد داد شرکت های بخش خصوصی و دولتی وارد میدان شوند و از یک بهره مندی مناسبی برخوردار شویم، به طوری که در حوزه شهرداری ها، گردشگری و…هوش مصنوعی به کار گرفته می شود و در این دورهمی ها می توانیم سازماندهی مناسبی بین بخشی فراهم شود.

بازار کوچک هوش مصنوعی در ایران عامل فرار متخصصان

معبودیان رئیس کمیسیون هوش مصنوعی سازمان نصر دیگر سخنران این نشست بود، که در این برنامه با ارائه گزارشی از تحقیقات انجام شده گفت: حدود 200 تا 500 شرکت می توانیم شناسایی کنیم که در این حوزه فعال هستند، بخشی از این شرکت ها به شکل انحصاری فعالیت دارند و برخی دیگر بخشی از حوزه فعالیت شان را به هوش مصنوعی اختصاص داده اند به همین منظور آمار ارائه شده متغیر است.

وی افزود: متاسفانه حجم تعاملات مالی در این حوزه مشخص نیست، بنابر این باید درآمد این شرکت ها را برآورد کنیم؛ برای نمونه اگر برای شرکت هایی که در این حوزه فعالیت می کنند درآمد در یک سال را 10 میلیارد تومان در نظر بگیریم و همچنین فرض کنیم استارت آپ ها به شکل میانگین یک میلیارد تومان کسب در آمد داشته باشند، عدد مالی این مجموعه ها یک هزار میلیارد تومان تا 5 هزار میلیارد تومان در بازار خواهد بود.

معبودیان ادامه داد: حال اگر این عدد کسب در آمد را با کل بودجه کشور در یک سال در نظر گیریم، حدود 3 صدم درصد از کل بودجه کشور در این زمینه مورد مصرف می شود، که مبلغ بسیار اندکی است و نشان می دهد که بازار هوش مصنوعی هنوز رونق نگرفته است.

رئیس کمیسیون هوش مصنوعی سازمان نصر خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که متخصصان این حوزه در حال خروج از کشور هستند به این دلیل است که بازار کوچکی وجود دارد و باید در گام نخست  بازار هوش مصنوعی را توسعه دهیم.

همراه اول از خدمات بخش خصوصی استقبال می کند

اخایی معاونت راهکارهای دیجیتال و هوشمند سازی مرکز تحقیقات و توسعه همراه اول نیز به شکل مجازی در این نشست حضور داشت، وی نیز در این برنامه گفت: همراه اول در یک سال اخیر اقدامات قابل توجهی در زمینه هوش مصنوعی انجام داده و از ظرفیت بخش خصوصی استفاده خواهد کرد.

وی افزود: از سال 2021 تا 2026 نزدیک به 50 درصد فعالیت های هوش مصنوعی در زمینه زیرساخت ها انجام خواهد شد تا باعث کاهش هزینه ها شود؛ بسیاری از شرکت های اپراتوری بزرگ دنیا با شعار اینکه ما به شما نزدیک هستیم چرا که تلفن همراه در دسترس همگان است فعالیت دارند.

اخایی ادامه داد: اپراتورها باید همانند تکنولوژی مدام به روز شوند به همین منظور اپراتور همراه اول نیز توجه زیادی به هوش مصنوعی دارد.

معاونت راهکارهای دیجیتال و هوشمند سازی مرکز تحقیقات و توسعه همراه اول در پاسخ به سوال مجری برنامه که آیا اپراتور همراه اول از ظرفیت شرکت ها و استارت آپ های  در حوزه هوش مصنوعی بهره مند خواهد شد؟ گفت: اپراتور همراه اول نیز به دنبال این است که خدمات خود را از بخش خصوصی دریافت کند و تاکنون نزدیک به ده مناقصه برای ارائه خدمات هوش مصنوعی بین بخش خصوصی برگزار کرده است و حتی تعدادی  پروژه و پژوهش با دانشگاهیان منعقد کرده ایم.

هوش مصنوعی یار شرکت ملی پست

قادری عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست از دیگر مهمانان این نشست بود که در این برنامه اظهار داشت: نمی توانیم دانش هوش مصنوعی را از سایر علوم جدا نگاه کنیم.

وی افزود: در شرکت ملی پست در ایام اوج گیری ویروس کرونا با حجم سه برابری مواجه شدیم آن هم با ظرفیت محدود که به سرعت 6 دستگاه سورتینک مبتنی بر هوش مصنوعی فراهم شد که تولید داخل کشور بود و توانستیم به نیازها پاسخ دهیم و این دستگاه  چندین هزار بسته بندی را بدون نیاز به انسان بسته بندی می کرد.

قادری ادامه داد: این در حالی بود که با اندک نیرو توانستیم فعالیت مان را بالا ببریم و این حفظ و بازگرداندن سرمایه گذاری است.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست خاطرنشان شد: در تمامی حوزه ها اعم از کشاورزی، صنعت، تلفن همراه و…. برای بالا بردن خدمات نیاز به هوش مصنوعی وجود دارد.

شهروندان را در فعالیت های هوش مصنوعی مشارکت دهیم

توکلی مسئول رئیس سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری تهران نیز در این برنامه حضور پیدا کرد که در ابتدای صحبت هایش در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره اینکه شهرداری تهران که ارتباط مستقیم با شهروندان دارد چه برنامه ای برای توسعه هوش مصنوعی در مدیریت شهری دارد؟ گفت: شهرداری تهران پروژه های گوناگون از جمله طرح ترافیک را با استفاده از هوش مصنوعی به اجرا در آورده است.

وی افزود: برای اینکه بخواهیم جزو ده کشور برتر دنیا شویم باید برای نیاز بازار رقابت و تجاری سازی صورت گیرد.

توکلی عنوان کرد: زمانی که اطلاعات و داده مناسب باشد خدمات دهی در حوزه شهری مطلوب تر خواهد بود، بنابراین داده نقش مهمی دارد؛ موضوع دیگر که بسیار مهم است مشارکت مردمی است و کمک بزرگی به اجرای طرح های هوش مصنوعی خواهد داشت.

داده مهم ترین گام برای توسعه هوش مصنوعی

آقای مهندس عظیمی رئیس هیات مدیره توسعه تجارت هزار گذر ضمن اظهار رضایتمندی از سطح دانش علوم تحلیل جامعه علمی و صنعتی کشور تاکید خاص و قابل توجهی بر اهمیت داده و اطلاعات داشت. ایشان پیشرو بودن کشورهای صاحب فناوری‌های نوین در جمع آوری اطلاعات را امری خطر پذیر برای ایران اسلامی بیان نمود.  همچنین تولید انواع داده و اطلاعات را در سطوح صنعتی، خصوصی، حاکمیتی و ملی را بسیار لازم و اجتناب ناپذیر دانست. از سویی نیاز اساسی ارگان های مدیریتی  و اجرایی را درحال حاضر توسعه سامانه فرماندهی و کنترل با بهره مندی از پلتفرم های داده های حجیم و برخط اشاره نمود.

فرید عظیمی گفت: بنده که در بخش خصوصی در حوزه هوش مصنوعی فعالیت دارم، داده مهم ترین محور فعالیت های ما است، کشورهایی که در حوزه داده منظم تر هستند، موفق ترند.

وی افزود: ما در کشورمان دانشمند داریم، اما از دستاوردهای دانشمندان مان در امور زندگی بهرمند نمی شویم؛ به عبارتی تا زمانی که نگاهمان را تغییر ندهیم نمی توانیم هوش مصنوعی را توسعه دهیم.

عظیمی ادامه داد: محصول هوش مصنوعی را می توان به راحتی صادر کرد و در آمد قابل توجهی داشت؛ اما زیر ساخت های موجود در این علوم فراهم نیست.

حمل و نقل هوشمند خواهد شد

سلیمانی استاد دانشگاه نیز از مهمانان این برنامه بود، وی معتقد بود: سیستم حمل و نقل ما هوشمند خواهد شد، تا ده سال دیگر سیستم حمل و نقل چه بخواهیم چه نخواهیم هوشمند خواهد شد و در کشورهای پیشرفته این اتفاق زودتر رخ خواهد داد.

وی ادامه داد: خودروها، علائم راهنمایی و رانندگی و جاده ها هوشمند خواهند شد و این ابزارها برای حمل و نقل مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

سلیمانی به نقش هوش مصنوعی در صنعت اشاره کرد، گفت: کارخانه ها توسط رباط ها  اداره خواهد شد و حتی خدمات درمانی نیز از هوش مصنوعی بهره مند شده است، برای نمونه در زمان ویروس کرونا برای داروی ساخته شده بسیار موثر بود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: انتظار این است که از ظرفیت های موجود دانشگاه برای توسعه علم هوش مصنوعی در صنعت استفاده شود و آشتی بین دانشگاه و صنعت رخ دهد و به جایگاه واقعی خود برسیم.

وزارت فرهنگ برای توسعه هوش مصنوعی ورود پیدا کند

شریعتی نماینده بخش هوش مصنوعی سازمان سراج نیز گفت: هوش مصنوعی هیجان انگیز ترین و چالش برانگیزترین موضوع پیش روی ما است.

وی افزود: متاسفانه تا زمانی که بحران یا چالشی پیش نیاید همت جمعی رخ نخواهد داد، بنابراین باید برای به دست آوردن هوش مصنوعی انقلاب  کنیم؛ البته دستاوردهای خوبی در کشورمان وجود دارد؛ که انتظار این است وزارت فرهنگ توجه بیشتری در این زمینه داشته باشد.

شریعتی ادامه داد: نمی توانیم نادیده بگیریم که هوش مصنوعی از تمدن غرب آمده است و باید این موضوع را در نظر گیریم که سبک زندگی ها نیز دستخوش تغییر قرار خواهد گرفت.

 نماینده بخش هوش مصنوعی سازمان سراج خاطرنشان کرد: وزارت فرهنگ باید یک گفتگوی بین تمدنی در این رابطه ایجاد کند.

فاصله بین بخشی در حوزه هوش مصنوعی وجود دارد

جمع بندی این نشست برعهده نادرخانی از مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی بود که میزبانی این برنامه را برعهده داشت، او گفت: متاسفانه فاصله بین بخشی در حوزه هوش مصنوعی بین دانشگاه، صنعت، کشاورزی، دولت، بخش خصوصی، فعالان و…وجود دارد. حاکمیت، توان و بخش خصوصی سرمایه دارد که باید همفکری و همیاری به وجود آید.

وی ادامه داد: متاسفانه اطلاعات و داده ها در دست دولت انبار شده و باید این اطلاعات در اختیار دست اندرکاران این حوزه قرار گیرد.

نادرخانی افزود: سه موضوع حمل و نقل، سلامت و امنیت مهم ترین محورهای هوش مصنوعی است که با برپایی نشست های این چنینی می توان توسعه هوش مصنوعی را به وجود آورد.  

توسعه بازار شبکه سازی و رفع موانع مهم ترین هدف دورهمی فعالان حوزه هوش مصنوعی

سجاد اسم حسینی دبیر دورهمی فعالان حوزه هوش مصنوعی و مدیر کانون دورهمی های ایران اظهار داشت: همان طور که مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از نخبگان و استعدادهای برترعلمی فرمودند: در هوش مصنوعی حداقل باید به ده کشور برتر دنیا برسیم، به همین منظور با یک همفکری و همکاری بین نیروهای جوان انقلابی، استادان دانشگاهی و شرکت های خصوصی و دولتی این امر محقق شود.

وی افزود: یکی از مهم ترین اهداف اجرای این دورهمی هم افزایی و شبکه سازی است تا چالش ها و فرصت های فعالیت هوش مصنوعی بررسی و پیگیری شود تا فعالان بخش خصوصی و دولتی را به یکدیگر معرفی و همکاری و همیاری در این علم روز جهانی صورت گیرد.

اسم حسینی ادامه داد: تمرکز این دورهمی توسعه بازار، محصولات و ارتقای سطح کیفیت خدمات هوش مصنوعی در کشور است و نخستین دورهمی با موضوع دست آوردهای هوش مصنوعی در سبک زندگی ایرانی-اسلامی به اجرا در آمده است.

دبیر دورهمی فعالان حوزه هوش مصنوعی گفت: در نظر داریم دورهمی هایی را هر ماه به شکل حضوری و مجازی با حضور کارشناسان و فعالان حوزه هوش مصنوعی برگزار کنیم تا گامی بلند در جهت سرعت بخشیدن به این حوزه در کشور برداشته شود.

فعالان و علاقه مندان در این حوزه، جهت شرکت در دورهمی می توانند به سایت dorehami.net مراجعه کنند یا با شماره تلفن 02128428756 (در ساعت‌های اداری) تماس گرفته و یا به سامانه پیامکی 09302264000 درخواست ثبت‌نام خود را ارسال کنند تا از نحوه و زمان سلسله برنامه های این دورهمی اطلاعات کسب کنند.

أضف تعليقك

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.